Opublikowany przez: Kasia P. 2014-01-24 13:51:16
Nieco ponad rok temu - 31 grudnia 2012 roku zakończył się Program "Rodzina na swoim". Działał w latach 2007-2012. Dzięki programowi, z preferencyjnych kredytów skorzystało w czasie jego trwania ponad 180 tysięcy rodzin. Nabyły one swoje pierwsze mieszkania, i wybudowały swoje pierwsze domy.
Po jego zakończeniu rodziny chcące kupić pierwsze mieszkanie lub rozpocząć budowę wymarzonego, pierwszego domu zostały pozostawione samym sobą. Uderzyło to przede wszystkim w ludzi młodych na przysłowiowym dorobku. Zamykając "Rodzinę na swoim" rząd obiecał stworzenie nowego programu wsparcia, który umożliwiłby młodym rodzinom nabycie pierwszego mieszkania, a nawet domu. Pojawiły się również głosy o potrzebie pomocy tym, którzy swój dom chcą wybudować sami (tzw. systemem gospodarczym).
W końcu maja 2013 złożenie w Sejmie RP przez Premiera projektu ustawy rozpoczęło prace na ustawą regulującą zasady nowego programu. Prace trwały kilka miesięcy- długo w porównaniu z kontrowersyjną ustawą o OFE, która po trzech dniach była gotowa. W drugiej połowie 2013r ustawa do Prezydenta Komorowskiego, który podpisując ją 31 października, zakończył długi proces legislacyjny.
Początek nowego programu Mieszkanie dla Młodych.
Nowy program uruchomiono 1 stycznia 2014 roku. Zostały nim objęte osoby młode - do 36 roku życia (młodszy z partnerów nie może mieć ukończonych 36 lat). Program pozwala uzyskać dopłatę do kredytu przy zakupie pierszego mieszkania lub domu. Mieszkanie,lub dom, który zamierzazmy kupić musi pochodzić od dewelopera- musi być nowy, z tzw. rynku pierwotnego. Nie można uzyskać dopłaty do kredytu przy zakupie pierwszego mieszkania, lub domu z rynku wtórnego.
Niestety niektórym marzycielom snującym plany o budowie domu na własnej działce podcięto skrzydła i sprowadzono z powrotem na ziemię- nie dostaną dopłaty do kredytu. Program MDM pomoże im pod warukiem, że kupią nowy, gotowy dom od dewelopera. Niestety, jeżeli mają już działkę na której chcieli by dom wybudować sami (tzw. systemem gospodarczym), to mogą co najwyżej otrzymać zwrot części podatku VAT zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych.
- Odbieramy wiele telefonów od osób zainteresowanych konkretnym projektem i budową własnego domu systemem gospodarczym- mówi Sławomir Piwowarczyk z Biura Projektów ARCHON+ - w kontekście programu MDM infomujemy, że pod warunkiem spełniania wamagań programu będą mogli zgodnie z art 23,pkt 2 ustawy JEDNORAZOWO złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego o zwrot części wydatków- tj różnicę w VAT. Cieszymy się z wyższej sprzedaży projektów deweloperom.- kontynuuje -Jednocześnie dostrzegamy, że przeciętny Kowalski z Nowakiem, chcący rozpocząć budowę swojego domu systemem gospodarczym nie jest zadowolony z programu MDM, ponieważ nie wnosi on dla nich nic nowego.
Mieszkanie dla Młodych z perspektywy finansów i gospodarki państwa wydaje się rozsądne, ponieważ nie jest ślepym rozdawnictwem publicznych pieniędzy. Ograniczenie pomocy Państwa przy budowie własnego domu systemem gospodarczym może wydawać się o tyle uzasadnione, o ile nie przynosi wymiernych korzyści dla Państwa. Budowa systemem gospodarczym bardzo często oznacza realizację kolejnych etapów budowy przez ekipy z szarej strefy, które przy gotówkowych rozliczeniach pomijają system podatkowy i ubezpieczeń społecznych na czym państwo traci.
Jak skorzystać na MDMie budując swój własny dom systemem gospodarczym?
Należy przede szystkim pogodzić się z faktem, że nie dostaniemy na taką budowę dofinansowania w ramach MDMu. Będziemy jednak mogli uzyskać jednorazowy zwrot części wydatków poniesionych w związku z zakupem materiałów budowlanych. Należy zatem pamiętać by dokumentować wszelkie zakupy materiałów fakturami wystawianymi na osobę- inwestora. Im więcej zbierzemy faktur tym wyższy będzie nasz zwrot. Należy również pamiętać, że powierzchnia użytkowa naszego przyszłego domu liczona bez powierzchni garażu, strychu i kotłowni musi być mniejsza od 100m2, lub jeśli mamy 3 i więcej dzieci 110m2. Projekty domów spełniających założenia programu MDM można obejrzeć m.in. na stronie Pracowni ARCHON+.
Artykuł powstał przy współpracy z Biurem Projektów ARCHON+
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
37.47.*.* 2017.11.13 21:31
Uważam, że warto korzystać z takich rządowych programów by mieć swoje lokum, a zarazem spełnić swe marzenia o swym domu z bala jak to było w mym przypadku. Od zawsze mi się takie domy podobały, a pokochałam je na Mazurach będąc tam na wakacjach. Od słowa do słowa z ich właścicielami trafiłam do jego wykonawców [wymoderowano], którym powierzyłam swą budowę. Budują rzetelnie, solidnie przepiękne domy, które są wytrzymałe i energooszczędne. Mieszka się w nich cudnie, a dzięki właściwościom drewna i mikroklimatowi we wnętrzu domu, który rewelacyjnie wpływa na me zdrowie co podobno przełoży się na dłuższe życie.
Ania545 2014.06.03 11:16
Na budowę domu można się też postarać o dotację ;) i to nawet 50 tyś http://domy.procyon.com.pl/dotacja-na-budowe-domu-pasywnego ;)
149.156.*.* 2014.05.31 11:58
Warto też poczytać na temat dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wysokości 50 000 zł do budowy domu energooszczędnego. Więcej informacji można znaleźć na blogu http://www.energooszczednie.info
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.